بسم الله الرّحمن الرّحیم

در سال های اخیر فرودگاه های کشور سعی میکنند تا برای علائم و تابلوهای راهنما خود از استاندارد های بین المللی استفاده کنند .

این امر موجب ارتقاء سطح کیفی ترمینال ها و همچنین سهولت در مسیریابی برای مسافرین به جهت یکپارچه شدن ساینیج در تمامی فرودگاه ها می شود .

دستور العمل ساین فرودگاهی بر اساس بررسی های صورت گرفته از تجربیات موفق فرودگاه های مطرح در سطح جهانی و توصیه سازمان های معتبر بین المللی  (ACI 1  و ۲ FAA ) تدوین و گردآوری شده است .

پیدا کردن مسیر در تابلوی فرودگاهی بر اساس سیستم ” کد گذاری رنگ ” می باشد و با پشتیبانی از اطلاعات مناسب می تواند به سادگی توسط مسافران قابل استفاده باشد . برای مثال پس زمینه زرد زمانی در ساین ها استفاده می شود که لازم است مسافران به خدمات پروازی مانند کانترهای بلیط و گیت ها هدایت شوند . همچنین پس زمینه سبز  در ساین ها برای هدایت مسافران به خدمات حمل و نقل مثل تاکسی و مترو استفاده می شود .

 

استفاده از پیکتوگرام ( Pictogram ) ، دو زبانه بودن ، استفاده نکردن از فلش های مورب برای راهنمایی مسیر ، روشن بودن یا لایت باکس ( Light Box ) بودن تابلوهای ترمینال و … از دیگر الزامات ساینیج فرودگاهی می باشد .

 

۱:  Airports International Council

۲: Fed Aviation Administration

ساین فرودگاه

ادامه دارد …